Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Стало відомо, чому в Україні не вигідно вирощувати картоплю

Сьогодні фермери, які вирощують картоплю, фактично кинуті напризволяще.


Українські фермери згортають виробництво картоплі, а його реальні показники не співпадають зі статистичними даними, передає Ukr.Media.
За словами експертів, цифри з року в рік переписують, стверджуючи, що основне виробництво забезпечує приватний сектор, Але села в нас вимирають – у Хмельницькій, Чернігівській, Вінницькій областях, в інших регіонах. Звідки може взятися 22,5 мільйонів тонн?.
Всього країні потрібно 5-6 мільйонів тонн картоплі, і це – разом з посадковим матеріалом.
Реальний обсяг вітчизняного картопляного ринку невідомий, оскільки лише близько 5% припадає на професійні господарства, а решта – на приватників. Щоб дізнатися точні цифри, потрібно опитувати домогосподарства, але цим ніхто не займається. Обсяг же професійного ринку на сьогодні за різними оцінками, становить 45-50 тис. гектарів.
Ринок потребує якісної продукції, а якщо споживачі отримують низькоякісний товар, то просто переходять на крупи і макарони. В результаті українці їдять картоплі все менше і менше. Зокрема, за даними Держстату, якщо в 2010 році середньостатистичний українець з'їдав 7,7 кг коренеплоду в місяць, то зараз – 6,7 кг
За останні роки скоротилася і кількість площ під картоплю, і число професійних господарств. Скорочення площ пов'язане з тим, що статистичні дані не охоплюють Крим і ряд регіонів Донецької і Луганської областей. Крім того, попрощалися з картоплею два великих господарства – на 1000 га і на 750 га, одне – в результаті фінансових проблем, інше – в зв'язку з низькою врожайністю.

Виробники картоплі втомилися від невизначеності
Щодо урожайності, то тут вітчизняні картоплярі досягли відмінних результатів: у той час як приватники збирають 14-17 тонн картоплі з гектара, професійні господарства – в середньому 40-45, а деякі – по 65-70. При цьому середній показник по Європі становить 33 тонни з гектара.
Головна проблема українських картоплярів полягає не в низькій врожайності, а в тому, що за 25 років у нас так і не з'явилося налагодженого каналу збуту для професійних господарств. Торгові мережі не хочуть замовляти конкретні обсяги товару на наступний сезон, і наші картоплярі, які «закопують» по 90 тисяч гривень на гектар, просто втомилися від невизначеності. Найкраще, що вони можуть зробити в сформованих обставинах, – «скинути» товар перекупникам».
У 2017-му Україна продала закордон 17591,3 тонни картоплі, а купила – 3830,2. Імпорт картоплі є суто сезонним фактором, і нічого незвичайного в цьому немає: Європа купує ту ж єгипетську картоплю.
За статистикою, більша частина імпортної картоплі купується зовсім не в Єгипті і навіть не в Польші, а в Голландії – 1377,4 тонни в минулому році. На другому місці – Німеччина (840,7 тонни), третє місце у Єгипту (505,9 тонни). А Польша в минулому році продала нам всього-на-всього 180 тонн.
Головна трійка покупців за версією Держстату виглядає так: Білорусь (10457,9 тонн), Молдова (3977,8 тонн) і Грузія (546,8 тонн). Експерти кажуть: у тому, що головним покупцем українського картоплі є Білорусь, немає нічого дивного, оскільки більша частина купленого у нас товару реекспортується в Росію. До речі, понад 60% білоруської картоплі вирощено з українського насіння.
Нині близько десяти українських господарств вирощують бездоганну картоплю, і вона до Європи не просто йде, а летить – в першу чергу через Молдову. Статистика продажів в Молдову занижена в рази, і насправді ця країна є перевалочним пунктом на шляху української картоплі до Європи.
Крім того, з експортом в цьому році у вітчизняних фермерів виникли серйозні проблеми, каже експерт. Це пов'язано з новими карантинними правилами, введеними Євразійським Економічним Союзом (ЄАЕС), в який входять п'ять держав: Білорусь, Росія, Казахстан, Киргизія, Вірменія.
??
Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.