Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Європу може спіткати новий льодовиковий період, — науковці зробили шокуючий прогноз


Швидкість Гольфстріму рекордно низька. Вчені непокояться, що зовсім скоро течія зупиниться, і це дуже змінить наш клімат, пише газета «Експрес».

Тепла антлантична течія стала на 15% слабшою, ніж була в середині ХХ століття. Зокрема, об’єм води, який Гольфстрім переносить щосекунди, скоротився на 3 мільйони кубометрів — це приблизно стільки, скільки за цей час перекачують 13 таких річок, як Амазонка.

А його швидкість, що зменшувалася останні 150 років, нині досягла свого мінімуму — від 4 до 10 кілометрів за годину. Отож тепер Гольфстрім рекордно слабкий, і вчені побоюються, що у майбутньому ця течія взагалі може зупинитися.

— Невже це справді може статися? Адже саме Гольфстрім приносить тепло до Європи…

— Найперше зауважу, що Гольфстрім називають «батареєю Європи», — розповідає Ірина Ставчук, експертка із змін клімату, виконавчий директор Центру екологічних ініціатив «Екодія». — Ця морська течія несе тепло з екваторіальних районів аж до Полярного кола, віддаючи тепло та формуючи клімат, зокрема, і на нашому материку. Занепокоєння з приводу Гольфстріму виникло у науковців не вперше. Так, англiйськi клiматологи декiлька рокiв тому заговорили про те, що ця тепла течiя поступово охолоджується. А причиною є — парадоксальна річ — глобальне потеплiння.

— Як так? Навколо теплішає, а Гольфстрім остигає?

— Потеплiння спричиняє танення арктичних льодовикiв, якi охолоджують поверхневi шари води у Свiтовому океанi. При цьому солона вода опускається, а прiсна тала — «осiдає» на поверхнi. Цього цiлком досить, щоб змiнити напрям та швидкiсть течій.

— Невже Гольфстрім справді може зупинитися? І якими будуть наслідки?

— Міжурядова група експертів з питань змін клімату, думка яких вважається найповажнішою у цій сфері, озвучила припущення, що до кiнця столiття ця тепла течiя в Антлантичному океанi сповiльниться ще на 25%. Крім того, вчені постійно фіксують зменшення потужності течії, подекуди спостерігаються її розриви. На жаль, все йде до того, що Гольфстрім може зупинитися. Якщо таке станеться, у Європi настане льодовиковий перiод. До слова, Земля вже переживала низку малих льодовикових періодів, і один із них був спровокований саме Гольфстрімом — через стрiмке танення канадських льодовикiв вiн просто зупинився, а Європа опинилася у сніжному полоні на кількадесят років. Такий сценарій можливий і тепер…

Марина МОРОЗ
Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.