Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77
» » » Мешканців Хустщини хочуть залишити без Ріки

Мешканців Хустщини хочуть залишити без Ріки

Мешканців Хустщини хочуть залишити без Ріки

 

Мода на зведення міні-ГЕС на ріках Закарпаття набирає все більших обертів. При цьому, так звані інвестори, вірніше – їхні імена тримаються в таємниці, а інтереси забудовників представляють інші особи, як правило, закарпатці. Наприклад, він імені бажаючих побудувати  чергову електростанцію на Хустщині днями з депутатами Липчанської сільської ради розмовляв Віктор Трикур.

«Незабаром хочуть будувати ГЕС в кінці села Липча і на початку села Іза. Зустріч проводилась з депутатським корпусом сільради. Під час зібрання присутнім показали рекламний ролик щодо користі від ГЕС.  Зібрання завершилося практично нічим, – наголосив громадський активіст Роман Келемен. – Відтак запропонували провести громадські слухання . Що ж таке міні-ГЕС, потужністю в 5 МВТ? Це удвічі більша інтенсивність роботи електростанції, ніж на ГЕС в селі Н.Бистрий. А значить, і об’єм у два рази більший, при чому –  на гірській річці, де рівень води може піднятись за одну годину до критичної позначки і спричинити паводок. А тепер уявіть собі додаткових таких 3-5 станцій вздовж течії Ріки… аж до Хуста. Чому пропонуються  громадські слухання в с. Липча, коли турбіни знаходитимуться уже на початку іншого населеного пункту і чи готова Іза до такого надання дозволу на будівництво? Чи готові інші села? Чи мають вони захисні дамби належної якості? Чи захищені дороги державного значення від підтоплень і чи не залишаться відрізаними населені пункти від цивілізації під час паводків? А де ж, власне, Хуст? А що буде з водозабором на річці Ріка, який живить місто водою? Це тільки нагальні питання щодо безпеки міні-ГЕС, не кажучи вже про екологію і біоресурси».

Слід зазначити, що забудовники дійсно мають намір звести не один об’єкт, а цілий каскад міні-ГЕС у селах Кошельово, Липча, Горінчово, Березово, Верхній Бистрий, смт. Кобилецька Поляна, Великий Бичків, Дубове.

Наразі одна з подібних електростанцій уже є в Нижньому Бистрому і під час цьогорічної крижаної повені селяни нарікали на те, що їхній населений пункт підтопило саме із-за об’єкту. Нагадаємо, що тоді паводкові води зруйнували навіть місток, який з’єднував між собою присілок із селом.

Утім на будівництво нижньобистрянці самі дали згоду… взамін на гроші… для ремонту певних споруд.

Тому 10 липня у селі Липча відбудуться громадські слухання з приводу будівництва міні-ГЕС.

Щоправда, самих хустян, які у разі паводку приймуть на себе найбільший удар води, чомусь взагалі ніхто не питає.

Утім  існує й інша думка щодо міні-ГЕС.

«Малі ГЕС працюють в автоматичному режимі, дотримуючись санітарних мінімумів, та припиняють роботу при зниженні рівня води, не забираючи її у річок. Щодо закидів про мертву рибу в місцях експлуатації МГЕС. Для риби на всіх малих ГЕС передбачені рибоходи, технологічно правильне та якісне спорудження та утримання яких є невід’ємною умовою функціонування нових МГЕС. Крім того, власник такої ГЕС зобов’язується протягом п’яти років щорічно зарибнювати річку, що позитивно впливає на екосистему. ЗМІ також часто описують обміління річок як постійне та невідворотне явище, пов’язане з роботою малих гідроелектростанцій. Для пригреблевих типів МГЕС, яких переважна більшість, цей процес поширюється лише на кількох сотнях метрів біля гідроспоруди, а нижче за течією очищена фільтрами і збагачена повітрям вода річки відтворює повноцінне русло» – переконує голова української асоціації відновлюваної енергетики, спеціаліст з питань енергетики Олексій Оржель.

Однак… хто б що не казав, краяни рішення повинні приймати самі.

І при цьому потрібно думати  не про якісь недалекоглядні обіцянки забудовників перекрити сільську раду чи замінити вікна на дитсадку, а про власне майбутнє, про реальні наслідки для екології, про особисту відповідальність перед майбутніми поколіннями за надання чи ненадання дозволу на будівництво.

mediakhust.net

скачать dle 12.0
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.


«    Травень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031